Ładowanie...
Publikacje
Rozwój osobisty

4 przystanki tramwaju zwanego pożądaniem, czyli NVC w coachingu seksualności

20 września 2015

Autor: Karo Akabal

 

Pożądania nie znalazłam dotychczas na żadnej Liście Uczuć wg NVC. I wciąż nie wiem czy wskazuje ono na zaspokojoną czy niezaspokojoną potrzebę.

Jednak narzędzia w duchu Porozumienia bez Przemocy stanowią  fundament mojej pracy z ludźmi w obszarze seksu i intymnych relacji. Spośród wielu metod pracy z ludzką seksualnością, których się uczyłam – jak seksualna praca z ciałem, tantra, neotantra, tao, szamanizm, praktyki świętej seksualności czy coaching seksualności  wciąż wybieram NVC. I odkrywam na nowo jego uzdrawiający potencjał oraz łagodne choć skuteczne i głębokie działanie.

Seksualność to obszar, w którym, w naszej kulturze, uczucia i potrzeby musiały pozostać wyparte przez wiele generacji. Seksualność przez pokolenia była tematem tabu, poddawana jednocześnie religijnej i kulturowej indoktrynacji. Wciąż brakuje dobrego modelu dla seksualnej edukacji i większość z nas, dorosłych, nigdy jej nie doświadczyła.

Często rozmawiam z kobietami i mężczyznami o tym, jak kształtowała się ich seksualna tożsamość, system wartości i przekonań na temat seksu i miłości, skąd czerpali wiedzę o seksie i jak uczyli się rozpoznawać własne pragnienia i potrzeby w tym obszarze. Okazuje się, że niewiele osób mogło szczerze rozmawiać o seksie w swoich domach, pytać i dzielić się swoimi wątpliwościami czy doświadczeniami. Co gorsza – ogromna większość z nas otrzymała w swoich rodzinach wiele negatywnych przekazów na temat seksualnych uczuć, pragnień i fizycznych symptomów, kiedy te zaczynały się budzić w naszych dojrzewających ciałach

W efekcie całymi pokoleniami wchodzimy w dorosłe życie z bagażem nieuświadomionych przekonań na temat seksu i miłości, bez jakichkolwiek narzędzi do rozpoznawania własnych potrzeb w tych obszarach.

Lekko zmodyfikowaną metodę 4 kroków NVC proponuję kobietom i mężczyznom do indywidualnej pracy własnej, sam na sam ze sobą, często bez angażowania partnera czy partnerki. Ta metoda służy do obserwacji i rozpoznawania ścieżek, jakimi płynie seksualność. Do budowania intymnego kontaktu z samym sobą, do wejścia w rezonans z własnym ciałem, do odkrycia najgłębszych pragnień w obszarze seksualności i intymnych relacji.

Krok Pierwszy – OBSERWACJA

Ponoć istnieje 237 nieseksualnych powodów dla których decydujemy się na seksualny kontakt.

Robimy to bo uważamy, że regularny seks to element małżeńskiego kontraktu, bo chcemy zajść w ciążę, bo ulegamy presji partnera, bo chcemy rozładować stres i napięcie, bo chcemy spalić kalorie, bo wstydzimy się odmówić, bo chcemy zrobić komuś na złość, chcemy potwierdzić własną atrakcyjność. Każdy z tych powodów jest strategią na zaspokojenie jakiejś potrzeby. Obserwacja własnych zachowań w obszarze seksualności i autorefleksja na ich temat nie jest łatwa ponieważ większość z tych strategii ma swoje kulturowe uzasadnienie. Jednak seksualne zbliżenia z nieseksualnych powodów praktycznie uniemożliwia nam czerpanie z seksu pełniej satysfakcji

Pierwszy krok NVC pozwala łagodnie przyglądać się własnym decyzjom i wyborom w seksie, rozpoznawać przekonania, jakie nami kierują i oświetlić mroki naszej sypialni.

Krok Drugi – UCZUCIA

Podniecenie, pożądanie, przyjemność, ból, wstyd, gniew – to tylko kilka uczuć, których możemy doświadczyć w sytuacji o seksualnym charakterze. Czasem skrajne emocje mogą się pojawić równocześnie – na przykład wstyd i podniecenie.

Porozumienie bez Przemocy uczy nas rozpoznawać i nazywać emocje. To szczególnie ważne w seksualności ponieważ naszą kulturową spuścizną jest umiejętność odłączania czucia od aktu seksualnego. Ta strategia była konieczna przez wiele pokoleń, szczególnie dla kobiet, ponieważ seksualność nie była obszarem, w którym mogły one same stanowić o sobie. Trening odcinania sygnałów płynących z ciała był często niezbędny do przetrwania. Kiedy tą spuściznę połączymy z tabu wokół seksu w rodzinach i z drugiej strony z przesytem treści o seksualnym charakterze w przestrzeni publicznej możemy zobaczyć pełny obraz dramatu, jakim jest rozdzielenie seksu od emocji.

Krok drugi to szkoła głębokiej intymności z samym sobą. Pozwalania sobie na to, aby czuć w seksie (lub na temat seksu) całej gamy uczuć, które wcześniej uznawaliśmy za nieadekwatne.

Krok Trzeci – POTRZEBY

Uczucia wskazują nam drogę do potrzeb. W świecie, kiedy jest tyle nieseksualnych powodów, dla których uprawiamy seks, nie znamy nazw dla wielu potrzeb w obszarze seksu i intymnych relacji.

Równocześnie uczucia pokazują nam też potrzeby, które nieskutecznie próbujemy zaspokoić seksem. Na tym etapie pracy wiele osób odkrywa potrzeby, które stoją w sprzeczności z ich systemem wartości. To jest kolejny z powodów, dla których blokada uczuć stoi na straży status quo Seksualność leży często w centrum systemu wartości – to czy jesteśmy homo czy heteroseksualni, mono czy poligamiczni określa naszą tożsamość oraz społeczną pozycję i przynależność.

Uświadomienie sobie naszych najgłębszych potrzeb może naruszyć wiedzę o nas samych u samych fundamentów. Jednak to właśnie tędy prowadzi droga do prawdziwego spełnienia. A na końcu tej drogi czeka niewyczerpane i ekologiczne źródło seksualnej, życiowej energii.

Krok Czwarty – STRATEGIA

Uzdrawiające działanie NVC można odczuć na każdym kroku. Szczególnie zaś wtedy, kiedy czujemy, że świadomość własnych potrzeb przynosi ulgę, nawet kiedy w tym momencie są one niezaspokojone. NVC daje nam prawo do każdej potrzeby i obietnicę, że istnieje szansa na jej zaspokojenie.

Ponieważ w obszarze seksualności świeżo odkryte potrzeby często dotykają obszaru życiowych wartości, Krok Czwarty bywa miejscem głębokiej duchowej przemiany. Szukanie strategii na spełnienie pragnień to podróż, podczas której nie raz przekraczamy strefę komfortu. Podczas tej podróży dojrzewamy, kształtujemy się na nowo i budzimy się do życia w pełni seksualnego.

Świadomość własnej seksualności umożliwia nam dostęp do źródła osobistej mocy. Niezależnie od tego czy jesteśmy w związku – czy nie, czy uprawiamy seks w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – czy nie. Seksualna energia może krążyć w naszych ciałach 24 godziny na dobę, odżywiając nas, zasilając i poprawiając jakość życia. Warto o nią zadbać. Empatia do samego siebie jest najlepszym drogowskazem.

 

Karo Akabal, sex coach, absolwentka Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, 
założycielka Sex&Love School www.KaroAkabal.pl 
Bezpłatny ebook Karo pt. #ChceMiSię czyli poradnik życia (bardziej) seksualnego.
separator

Możliwość komentowania została wyłączona.