Catfulness – czyli czego możemy nauczyć się o uważnym życiu od kotów?

utworzone przez | paź 6, 2021

O zwierzętach święty Franciszek z Asyżu mawiał – nasi bracia mniejsi. Niektórzy wierzą, że przemówią w Wigilię i nastawiają z ciekawością ucha na sekretne przesłanie, inni widzą w nich totemy, talizmany, symbole czy inne pomniejsze bóstwa. Jeszcze inni traktują po prostu jako część świata przyrody.  Równocześnie naukowcy dzielą się badaniami na temat leczniczego wpływu kociego mruczenia na ciśnienie i system nerwowy, lekarze zalecają jako profilaktykę antyzawałową długie spacery z psem, ornitolodzy i badacze dzikich zwierząt podziwiają inteligencję stadną zwierząt żyjących na wolności, hipoterapeuci mogą godzinami opowiadać o terapeutycznym wpływie kontaktu dzieci autystycznych z końmi. Przykładów można by mnożyć.

Jedno jest pewne, szczególne miejsce wśród zwierząt domowych zajmują – kot i pies. Każde z nich posiada zestaw cech, które z jakiś powodów przypadły ludziom do gustu.

Dziś jednak chciałabym skupić się szczególnie na… :

Oto nasz Mistrz Zen – kot! (w tym miejscu obiecuję, że dla miłośników psów poświęcimy także osobny artykuł 🙂 !)  Każdy ktokolwiek obserwował kiedyś wąsatego futrzaka z pazurami i tajemniczym spojrzeniem wie, że możemy nauczyć się od niego jednej bardzo ważnej cechy: uważnego życia tu i teraz! Cecha ta szczególnie przydaje się nie tylko podczas intensywnego wykonywania codziennych czynności, ale także podczas odpoczynku.

Dlatego zachęcamy do zainspirowania się autorskim treningiem uważnego życia wg Kota – metody znanej od tysiącleci: CATFULNESS! Poniżej przedstawiamy jej 5 głównych zasad!

  1. Żyj tu i teraz.
  2. Jeśli czegoś potrzebujesz – daj wyraźny znak łapką 🙂
  3. Baw się, zdobywaj nowe umiejętności i dbaj o swoją niezależność.
  4. Zaprezentuj ciałem to co czujesz. Śmiało okazuj zarówno niezadowolonie jak i zadowolenie!
  5. Oceń dobrze odległość i zawsze ląduj na cztery łapy.