Ładowanie...
Publikacje
Trener

Coach, czyli kto? Jak zostać coachem w oparciu o empatię.

21 października 2015

Autor: Joanna Berendt, Bartosz Berendt

Czasami Klienci przychodzący na coaching dokładnie wiedzą co  chcą zmienić w swoim życiu, jednak potrzebują wsparcia w zaplanowaniu optymalnej dla nich strategii działania.
Czasami wiedzą, że chcą coś zmienić lecz nie mają jasności co dokładnie. Bywa też tak, że potrzebują lepiej poznać samych siebie, odnaleźć siebie w nowej sytuacji. Rożne są powody do rozpoczęcia pracy z profesjonalnych coachem jednak zwykle łączą się z wychodzeniem poza to co znane, bezpieczne, łatwo dostępne na wody nieznane…

Wyjście ze strefy komfortu bywa trudne i wtedy właśnie pomaga empatyczny towarzysz, coach – osoba która w przestrzeni bez ocen, bez „dobrych rad”, uszanuje to co przeżywa Klient, pomoże zrozumieć emocje i potrzeby a jednocześnie wesprze w osiągnieciu zaplanowanego celu czy przeprowadzeniu upragnionej zmiany.

 

W naszym przekonaniu kluczowe w pracy coacha jest zaufanie do Klienta, wiara w to, że Klient może osiągnąć do co pragnie czy planuje. Kim jest więc coach? Takie pytanie dostaję nieraz na pierwszej sesji i lubię na nie odpowiadać za pomocą metafor: coach jest jak latarnia morska, nieustannie przypomina o obranym kierunku drogi do celu, sprawdza na ile działania podejmowanie służą temu, gdzie Klient chce dojść. Czasem też coach jest jakby mapą, a czasem kompasem, dzięki którym Klient odnajduje się w terenie. Czasem też jest liną ratunkową lub trenerem stawiającym wyzwania. A wszystko to w atmosferze zaufania, szacunku, ciekawości drugim człowiekiem i bez oceniania.

Coach pracujący w oparciu o empatię potrafi być z Klientem w jego rzeczywistości, a jednocześnie zaprasza go do przekraczania swoich wyobrażeń, by odpowiedział sobie na pytania: Kim jest już teraz? Kim chce się stać? Czego pragnie? Co jest dla niego ważne? I w oparciu o te i inne odpowiedzi ustalał cel swojej podróży jak i kroki ku niemu. W porozumieniu bez przemocy mówmy, iż każde działanie, czy wypowiedź jest próbą zaspokojenia jakiejś potrzeby.

To właśnie potrzeby determinują nasze i innych zachowania. Coach pracujący w oparciu o NVC patrzy na Klienta, na jego otoczenie, przez pryzmat ważnych i pięknych potrzeb. Co więcej, poprzez transformujące pytania zaprasza Klienta by i on odkrył piękno świata potrzeb, by dzięki temu z miejsca świadomego wyboru i ciekawości tego co jest w danym momencie dla nas ważne budować relacje i planować działania.

 

Marshall Rosenberg powiedział, że „Empatia jest pełnym szacunku zrozumieniem tego, co wyrażaj inni. Często, zamiast oferowania empatii, mamy silny impuls by dawać rady, wsparcie czy też tłumaczyć masz własny punkt widzenia czy uczucia. Empatia jednakowoż wzywa nas by opróżnić umysł i słuchać innych całym sobą”.Transformująca siła coachingu płynie między innymi z obecności i uważności.. Uważności na wszelkie sygnały, werbalne i niewerbalne, płynące od drugiej osoby.

Empatyczny coach niejednokrotnie występuje w roli lustra, w którym Klient w bezpieczny sposób i z różnych stron może się przyjrzeć.

Czasem na szkoleniach z coachingu, pół żartem pół serio, mówię, iż jedną z kluczowych kompetencji coacha jest umiejętność „gryzienia się w język”, by powstrzymać się od dobrych rad, logicznego przekonywania. Nieraz w pracy coachingowej proszę Klientów by na chwilę odłożyli swoją racjonalną część na bok, a skupili się na odczuciach płynących z ciała, na tym co podpowiada im serce i intuicja. Wiedza i rozumowe podeście są ważne a jednocześnie mądrość płynie w naszym przekonaniu z połączenia, ciała, umysłu i serca.

 

Jak zostać coachem w duchu NVC? Pierwszy krok, to wzbogacać swoją postawę– obudzić sobie dziecięca ciekawość drugim człowiekiem, wsłuchiwać się nie tylko w słowa klienta lecz w szerszy kontekst jego wypowiedzi i spojrzeć na niego przez pryzmat piękna jego potrzeb i zaprosić go w podróż pełną uważności w głąb siebie. Aby w pełni wykorzystać potencjał coachingu opartego na nvc, potrzebna jest również konkretna wiedza – zarówno z obszaru empatycznej komunikacji oraz narzędzi pracy coacha.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub takie podejście jest Ci bliskie, zapraszam do zapoznania się z programem Business and life coaching, który łącząc najlepsze praktyki NVC i coachingu, umożliwi Ci zdobycie i ugruntowanie wiedzy w tym obszarze.

separator

Możliwość komentowania została wyłączona.