Ładowanie...

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Empatia od przedszkola”, który popularyzuje narzędzia empatycznej komunikacji wśród Dyrektorów i Zespołów Przedszkoli.

Człowiek jako istota społeczna niejako skazany jest na komunikowanie się z innymi. W zależności od poziomu swoich umiejętności komunikacyjnych może budować lepsze lub gorsze relacje, które przekładają się bezpośrednio na poziom jego satysfakcji z tego, co robi i kim jest.

Każdy z nas potrafi się komunikować – bo umiejętności te nabywamy w miarę rozwoju społecznego. Każdy z nas może też podnosić poziom swoich umiejętności komunikacyjnych i tym samym poprawiać swój dobrostan psychiczny i po prostu lepiej się czuć w relacji z innymi.

Jednym ze sposobów tworzenia dobrych relacji z ludźmi jest opieranie komunikacji na empatii, czyli zrozumieniu potrzeb i emocji swoich oraz otoczenia. Narzędzia komunikacji opartej na empatii świetnie sprawdzają się w edukacji, pozwalając kształtować relacje nauczycieli z dziećmi i z rodzicami, współpracowników ze sobą oraz z podwładnymi i przełożonymi tak, by uwzględniać potrzeby wszystkich zaangażowanych stron i znajdować rozwiązania, które odpowiadają wszystkim i dzięki temu łatwiej je wdrażać.

 

Projekt Empatia od przedszkola jest częścią cyklu „Empatyczna Polska”, którego historia sięga 2015 roku, kiedy to w maju odbyła się w Warszawie pierwsza konferencja z cyklu „Empatyczna Polska”. W konferencji uczestniczyło około 200 osób, a wśród prelegentów gościliśmy między innymi profesora Rafała Ohme, Krystynę Jandę, a także wielu praktyków i osób zaangażowanych w szerzenie idei dialogu w życiu społecznym, w edukacji oraz w naszym indywidualnym rozwoju.

W październiku 2015 roku odbyła się pod naszym patronatem druga konferencja z cyklu – tym razem był to „Empatyczny Wrocław”. Konferencja ta była połączona ze świętowaniem dnia nauczyciela, uczestniczyli w niej głównie przedstawiciele szkół i przedszkoli z Wrocławia, a także przedstawiciele Urzędu Miasta. Wykłady prowadzili między innymi: dr Tomasz Tokarz i Lucyna Wieczorek – pomysłodawczyni akcji.

W kolejnym roku odbyła się następna konferencja – tym razem pod tytułem Empatyczna Edukacja = Empatyczna Polska. Dzięki determinacji Anny Szulc, nauczycielki matematyki ze Zduńskiego LO, która w w organizację konferencji zaangażowała zarówno młodzież licealną jak i lokalne władze, było to niezapomniane wydarzenie. W Zduńskiej Woli wystąpili znakomici goście – m.in. prof. Pyżalski oraz trenerzy Porozumienia bez Przemocy z Polski i z zagranicy.

Projekt „Empatia od przedszkola” popularyzuje narzędzia empatycznej komunikacji wśród Dyrektorów i Zespołów Przedszkoli. Praca została zaplanowana z myślą o osobach, które cenią sobie jakość relacji oraz potrzebują nowoczesnych narzędzi, wspierających komunikację, motywowanie, a także zarządzanie Zespołem, również w sytuacjach trudnych.

 

Cele projektu:

 • Przedstawienie założeń empatycznej komunikacji, inspirowanej metodą Porozumienie bez przemocy (NVC, PbP) w aspekcie pracy nauczyciela i dyrektora przedszkola
 • Przyswojenie narzędzi umożliwiających komunikowanie się w sposób bazujący na potrzebach.
 • Nabycie umiejętności udzielania empatycznej i skutecznej informacji zwrotnej

 

Umiejętności, jakie nabędą uczestnicy:

 • Rozpoznawania uczuć i odnajdowania potrzeb z nimi związanych w kontakcie z innymi ludźmi
 • Wykorzystanie języka obserwacji w miejsce blokujących komunikację ocen i osądów
 • Udzielanie informacji zwrotnej (krytyki) w sposób uwzględniający potrzeby wszystkich zaangażowanych i precyzyjne konstruowanie próśb
 • Budowanie komfortu relacji i zadbanie o niego w pracy i kontaktach z dziećmi, rodzicami dzieci oraz współpracownikami

 

Korzyści wynikające z udziału w projekcie:

Dla dyrektorów i właścicieli przedszkoli

 • poszerzenie arsenału narzędzi kształtowania relacji w zespole
 • wyższy poziom komunikacji w organizacji
 • mniejsza rotacja pracowników
 • lepsza komunikacja z rodzicami, zwłaszcza w sytuacjach trudnych
 • lepsza atmosfera w przedszkolu i lepsze o nim opinie na zewnątrz

Dla pracowników przedszkola

 • Zrozumienie mechanizmów powstawania napięć w relacjach
 • Poznanie i przećwiczenie narzędzi budowania dobrych, satysfakcjonujących relacji międzyludzkich
 • Wzrost motywacji do pracy
 • Redukcja frustracji i napięcia w pracy (i w życiu prywatnym)

Dla dzieci

 • Atmosfera sprzyjająca rozwojowi, wspieranie budowania zdrowego poczucia wartości i empatii wobec innych
 • Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
 • Obniżenie poziomu frustracji, a co za tym idzie agresji
 • Stworzenie podstaw i bazowych umiejętności do budowania dobrych i szczerych relacji z innymi.

 

Serdecznie zapraszamy do rozmowy! Ewa Tyralik, 509 361 995

Jeśli chcecie Państwo doświadczyć, jak działają narzędzia empatycznej komunikacji w edukacji, zapraszamy już teraz do zarezerwowania w kalendarzu terminu kolejnej edycji konferencji Empatyczna Edukacja –> Empatyczna Polska, która odbędzie się 2-3.10.2020r. w Zduńskiej Woli.

Więcej informacji tu: https://www.empatycznapolska.pl/

Uwierz w empatię – obejrzyj wywiad Anny Maruszeczko, redaktor naczelnej Urody Życia, patrona medialnego naszej akcji, na temat empatii:

Empatia zmienia świat na lepsze – obejrzyj filmik z naszego flash moba:
 

OPINIA

Zdecydowałam się na udział w zajęciach Studium Integralnego Szkoły Trenerów i cieszę się z tej decyzji, gdyż dzięki temu zyskałam wiele kompetencji pomagających mi w codziennej pracy w przedszkolu – przede wszystkim łatwiej mi zarządzać zespołem w taki sposób, aby moi ludzie mieli wewnętrzną motywację i razem ze mną chcieli, aby nasze przedszkole jak najlepiej spełniało potrzeby dzieci i oczekiwania rodziców, a jednocześnie, abyśmy mogli działać zgodnie z naszą najlepszą wiedzą i doświadczeniem. Łatwiej mi także prowadzić rozmowy w zespole oraz z rodzicami, także te trudne, wymagające przekazywania nie zawsze komfortowych dla drugiej strony informacji. Mam poczucie wpływu i sensu, superwizując procesy komunikacyjne w naszym przedszkolu i mogąc być wsparciem dla moich pracowników, jednocześnie pozostając z nimi w szczerym kontakcie.

Polecam także warsztaty dla zespołu – Porozumienie bez Przemocy to narzędzie, które bardzo skutecznie pomaga w komunikacji z dziećmi i rodzicami, także w trudnych, konfliktowych sytuacjach i jednocześnie pozwala zadbać o samego siebie, co jest bardzo ważne, aby mieć energię do pracy i się nie wypalić. Warsztaty są bardzo praktyczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb członków zespołu. Mój zespół widział sens tej pracy, a ja obserwuję większą swobodę, jasność i pewność w naszych relacjach oraz w relacjach z rodzicami.

Agnieszka Szcześniak, Przedszkole Montessori, Akademia Smyka