Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Empatia od przedszkola”, który popularyzuje narzędzia empatycznej komunikacji wśród Dyrektorów i Zespołów Przedszkoli.

Człowiek jako istota społeczna niejako skazany jest na komunikowanie się z innymi. W zależności od poziomu swoich umiejętności komunikacyjnych może budować lepsze lub gorsze relacje, które przekładają się bezpośrednio na poziom jego satysfakcji z tego, co robi i kim jest.

Każdy z nas potrafi się komunikować – bo umiejętności te nabywamy w miarę rozwoju społecznego. Każdy z nas może też podnosić poziom swoich umiejętności komunikacyjnych i tym samym poprawiać swój dobrostan psychiczny i po prostu lepiej się czuć w relacji z innymi.

Jednym ze sposobów tworzenia dobrych relacji z ludźmi jest opieranie komunikacji na empatii, czyli zrozumieniu potrzeb i emocji swoich oraz otoczenia. Narzędzia komunikacji opartej na empatii świetnie sprawdzają się w edukacji, pozwalając kształtować relacje nauczycieli z dziećmi i z rodzicami, współpracowników ze sobą oraz z podwładnymi i przełożonymi tak, by uwzględniać potrzeby wszystkich zaangażowanych stron i znajdować rozwiązania, które odpowiadają wszystkim i dzięki temu łatwiej je wdrażać.

 

Projekt Empatia od przedszkola jest częścią cyklu „Empatyczna Polska”, którego historia sięga 2015 roku, kiedy to w maju odbyła się w Warszawie pierwsza konferencja z cyklu „Empatyczna Polska”. W konferencji uczestniczyło około 200 osób, a wśród prelegentów gościliśmy między innymi profesora Rafała Ohme, Krystynę Jandę, a także wielu praktyków i osób zaangażowanych w szerzenie idei dialogu w życiu społecznym, w edukacji oraz w naszym indywidualnym rozwoju.

W październiku 2015 roku odbyła się pod naszym patronatem druga konferencja z cyklu – tym razem był to „Empatyczny Wrocław”. Konferencja ta była połączona ze świętowaniem dnia nauczyciela, uczestniczyli w niej głównie przedstawiciele szkół i przedszkoli z Wrocławia, a także przedstawiciele Urzędu Miasta. Wykłady prowadzili między innymi: dr Tomasz Tokarz i Lucyna Wieczorek – pomysłodawczyni akcji.

W kolejnym roku odbyła się następna konferencja – tym razem pod tytułem Empatyczna Edukacja = Empatyczna Polska. Dzięki determinacji Anny Szulc, nauczycielki matematyki ze Zduńskiego LO, która w w organizację konferencji zaangażowała zarówno młodzież licealną jak i lokalne władze, było to niezapomniane wydarzenie. W Zduńskiej Woli wystąpili znakomici goście – m.in. prof. Pyżalski oraz trenerzy Porozumienia bez Przemocy z Polski i z zagranicy.