Ładowanie...
Publikacje
Trener

Jak zostać trenerem?

17 sierpnia 2015

Autor: Lucyna Wieczorek

 

Jesteśmy świadkami bardzo szybkich zmian, które zachodzą zarówno w technologiach jak i w życiu społecznych. Zmian, które wymagają stałego uczenia się, dokształcania lub przekwalifikowania. Powstają nowe zawody, które są odpowiedzią na pojawiające się potrzeby, jak choćby potrzebę samorozwoju czy efektywnego uczenia się nowych umiejętności. Do tych zawodów należą również zawód trenera i coacha. Przez jednych wymarzone, przez innych już wyśmiewane – co znaczy tyle, że zdążyły zaistnieć w świadomości społecznej. Jak zostać trenerem, jak zaplanować nową ścieżkę zawodową w taki sposób, aby podjęte działania były najskuteczniejsze?

 

Wyobrażam sobie, że dobrze byłby mieć wskazówki, czy też mapę poruszania się po tym terenie, który być może jest dla Ciebie nowy. Jeśli tak jest i to jest ważny dla Ciebie temat, to zapraszam do lektury moich refleksji związanych ze zdobyciem zawodu trenera.

Na dzień dzisiejszy nie ma uregulowań prawnych związanych z wykonywaniem zawodu trenera, można ten zawód wykonywać w oparciu o przepisy ustawy o działalności gospodarczej, natomiast instytucje takie jak Polskie Towarzystwo Psychologiczne czy Polska Izba Firm Szkoleniowych rekomendują standardy i tworzą kodeksy etyczne. Polskie Towarzystwo Psychologiczne wydaje rekomendacje trenerskie osobom, które są członkami towarzystwa, posiadają wyższe magisterskie wykształcenie, przestrzegają kodeksu etycznego, ukończyły szkolenie trenerskie oraz posiadają doświadczenie w prowadzeniu warsztatów psychoedukacyjnych i umiejętności poświadczone przez superwizora obecnego na szkoleniu. Tak jak wspomniałam wcześniej – taka rekomendacja nie jest obowiązkowa, natomiast może być ważnym elementem budowania marki osobistej trenera.

Rynek się dynamicznie zmienia, a trenerzy, którzy na tym rynku funkcjonują dochodzili do obecnych kompetencji w nieco odmienny sposób i cały czas się rozwijają!

Podam kilka przykładów z własnego otoczenia. Koleżanka ukończyła studia psychologiczne i szkolenia z NLP jednocześnie praktykując w firmie szkoleniowej. Kolega był menadżerem dużych projektów w TP SA, potem rozpoczął współpracę z firmą szkoleniową, początkowo jako menadżer, ale z czasem miał coraz więcej do powiedzenia na szkoleniach z przywództwa, bo miał to „we krwi”. Zaczął szkolić i dobrze mu szło, w końcu zdecydował się na dość długie szkolenie z rozwoju osobistego, metod pracy z grupą i doradztwa w stylu Gestalt. Znajoma zaczęła szkolić tzw. przypadkiem, bo ktoś potrzebował  pomocy i tak od asystentki poczynając zaczęła wchodzić w nowy zawód, praktykując i podglądając doświadczone koleżanki i kolegów. Inna znajoma całkowicie zmieniała zawód i zaczęła od szkoły trenerów, ale już w trakcie jej trwania aktywni praktykowała w firmie szkoleniowej.
Znam też osoby, które mając duży zasób wiedzy specjalistycznej chcąc się nią dzielić potrzebowały nabrać odwagi oraz umiejętności, po to aby robić to dobrze i z przyjemnością – dla tych specjalistów firma zorganizowała szkolenie trenerskie. W końcu jest spora grupa osób, które interesując się rozwojem osobistym chciały te zainteresowania oraz doświadczenia wykorzystać wykonując pracę, która połączy się z tym co naprawę dla nich ważne. Te osoby decydowały się na ukończenie szkoły trenerskiej zwykle związanej z rozwojem osobistym.

 

Przykładów ścieżek rozwoju jest wiele, ale ponieważ dość często słyszę pytanie od czego zacząć, albo jak zostać trenerem, podzielę się swoimi refleksjami wynikającymi z 20 lat doświadczenia w rozwoju osobistym i ponad 15 lat doświadczeń trenerskich.
Trener to zawód, rola, która może spełniać wiele naszych potrzeb i wielu nie spełniać. Zaczęłabym od tego żeby zadać sobie pytanie co mogę uzyskać będą trenerem? Co mogę stracić? Czy mogę to, na czym mi zależy uzyskać mniejszym kosztem? W nabraniu dystansu do zawodu pomoże profil na FB „Smutni trenerzy rozwoju osobistego”, pokazuje drugą stronę medalu i moim zadaniem – rozczarowania wynikające z urealnienia po szkoleniach, które zajmują się głównie motywowaniem i uwodzeniem (przez co rozumiem składanie nierealistycznych obietnic, na dodatek nie wprost, żeby nie było punktu odniesienia).

 

Bycie trenerem z pewnością wymaga kompetencji z czterech obszarów:

 • pierwszy obszar to specjalizacja, wiedza i umiejętności którymi się dzielisz,
 • drugi obszar to umiejętności trenerskie związane z przekazywaniem wiedzy w sposób skuteczny i atrakcyjny,
 • trzeci obszar to Twoje umiejętności osobiste i społeczne,
 • czwarty to umiejętność budowania marki osobistej i zaufania do niej.

 

Zrób inwentaryzację swoich zasobów w każdym z obszarów, porozmawiaj z przyjaciółmi, dowiesz się, który z obszarów wymaga największego rozwoju. O Twoim sukcesie będą decydowały te wszystkie obszary, być może w różnych proporcjach. Natomiast jeśli chodzi o kolejność, to zaczęłabym zdecydowanie od rozwoju osobistego oraz od zdobywania umiejętności, które będą treścią naszych szkoleń.

Jeśli już jesteś specjalistą w określonej dziedzinie to rekomenduję jako pierwszy krok rozwój umiejętności osobistych w kontekście interpersonalnym, co pozwoli Ci dostać cenne informacje zwrotne na temat wpływu jaki wywierasz na inne osoby. Dowiesz się, co ma wpływ na jakość Twojego kontakt z innymi osobami w grupie. Przykładem takiego programu jest Studium umiejętności osobistych trenera i lidera. Po tym etapie będziesz mieć więcej samoświadomości i możesz zdecydować o kolejnym kroku – najbardziej uzasadniony wydaje się kurs trenerski, aby zdobyć umiejętność pracy z grupą i nauczyć się w atrakcyjny sposób przekazywać wiedzę.

Natomiast jeśli bycie trenerem to Twój pierwszy lub nowy zawód, to pomyśl czym chciałabyś/chciałbyś się dzielić? Nie musi to być już gotowy temat szkolenia, ale zakres. Czy bardziej interesują Cię szkolenia z kompetencji osobistych czy biznesowych? Wolisz pracować z dziećmi czy z dorosłymi? Interesuje Cię bardziej zwiększanie efektywność działań biznesowych czy tworzenie grup wsparcia np.: dla osób które się rozwodzą? A może chcesz zmieniać Polską szkołę albo założyć organizację typu NGO i szerzyć wybraną umiejętność w środowiskach gdzie inaczej nie dotrze?

 

Jeśli zaczynasz – zacznij od zdobywania umiejętności z zakresu, którym potem będziesz się dzielić. Jeśli chcesz być trenerem biznesu popracuj w biznesie 10 lat, zobacz blaski i cienie, zrozum i poczuj ducha biznesu, a potem wybierz kurs trenerski, który Twoje doświadczenie pozwoli przełożyć na programy szkoleń. Jeśli chcesz być trenerem lub coachem zajmującym się rozwojem osobistym, rozumianym jako wspieranie Klienta w poszerzaniu jego świadomości oraz zdobywaniu nowych umiejętności po to aby mieć lepszą jakość życia i relacji – zacznij od swojego rozwoju osobistego. Prawdziwego, pogłębionego. To się nie stanie na konferencji, a nawet na pięciu konferencjach. To może się stać w relacjach, które trwają dłuższy czas- w procesie, który będzie integrował wiedzę i przeżycia z Tobą, z Twoją osobowością.

W zależności od życiowej sytuacji i zainteresowań możesz wybrać programy terapeutyczne aby głębiej zrozumieć siebie i uporządkować wewnętrzny świat, albo programy rozwoju osobistego- z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze są takie, które trwają minimum 100 godzin pracy w jednej grupie. Wtedy mają szansę zacząć tworzyć się prawdziwe relacje i odkrywać mechanizmy funkcjonowania, które dzięki szczerości i informacjom zwrotnym, możemy zobaczyć jak w lustrze.

W takich procesach widzimy nasze mocne i słabsze obszary, pokazują się kierunki działania budujące kontakt, dzięki czemu wzmacniamy realistyczne poczucie własnej wartości.

I co bardzo ważne: mamy czas na doświadczenie własnych uczuć. Oswojenie ich. Zrozumienie. Przyjęcie. To jest baza dla każdego kto chce żyć autentycznie i świadomie i baza dla każdego, kto chce wspierać inne osoby w ich rozwoju.

Jeśli czujesz powołanie do pracy z ludźmi, lubisz się dzielić, wspierać, rozmawiać, być w kontakcie i jednocześnie nie masz doświadczeń w pracy trenerskiej, na początku możesz zaplanować swoją ścieżkę rozwoju- opisać ją w czasie. W pełni ukształtowanym trenerem stajemy się najczęściej po ok. 3-5 latach, w trakcie których będziesz integrować nowe umiejętności, postawę i nawyki. Uświadomienie sobie tego i odpowiednie zaplanowanie działań zaoszczędzi Ci frustracji, która może pojawić się w przypadku nierealnych oczekiwań.

 

Jeśli ten tekst obudził w Tobie pytania, czy chęć rozmowy zapraszam do kontaktu. Obiecuję podzielić się swoimi doświadczeniami i wesprzeć Cię w ułożeniu Twojej ścieżki zdobycia zawodu trenera.
Mój email: lucyna@dojrzewalnia.pl.

separator

2 odpowiedzi na “Jak zostać trenerem?”

 1. Brujita - Kasia pisze:

  przeczytałam i nasunęło mi sie kilka pytań
  Napisałam maila ale wrocil do mnie z informacją o błędnym adresie
  Czy mogę prosić o kontakt??
  Pozdrawiam Kasia

 2. Szkoła Trenerów pisze:

  Pani Kasiu – poproszę o kontakt do Pani, lub wysłanie maila na adres: lucyna @ dojrzewalnia.pl (bez spacji)