Ładowanie...
Publikacje
Osobiste

Powitanie cz. 2

17 sierpnia 2015

Autor: Lucyna Wieczorek

Jak zmieniłam swoje życie w 20 lat, czyli czego się możesz po nas spodziewać?

Chodzi mi po głowie taka właśnie książka, ale zewsząd słyszę, że to bardzo głupi pomysł. Może lepszym pomysłem jest podzielenie się najważniejszymi doświadczeniami z tego czasu? Spojrzenie na ten czas z lotu ptaka i zobaczenie co było naprawdę wartościowe i zostało na długo, a co było wartościowe w określonym czasie? Co było pomyłką, a co najlepszym sposobem na wychodzenie z kryzysu? Pomyślę o tym jeszcze…, a póki co mogę Ci dać to co mam, czyli podzielić się wiedzą z różnych etapów rozwoju, z górek i z dołków, z sukcesów i z porażek.

Poznając siebie, poznając różne metody rozwoju, nabrałam do siebie oraz tych metod pewnego dystansu, dzięki czemu na pewno nie jestem ortodoksyjną neofitką żadnej metody, ale znam mocne strony i ewentualne trudności, które poszczególne ścieżki mogą ze sobą nieść. Wielu ścieżek też nie znam.

Sama eksperymentuje z różnymi metodami, ale rekomenduję te najbardziej sprawdzone i sprawdzalne. Całe swoje doświadczenie rozwojowe wnoszę do programów, które realizujemy w naszej firmie. Nie znajdziesz tutaj nic, co nie wynika z doświadczenia.

Nie trenuję występów przed lustrem, to co mam w sobie mogę prawie w każdych okolicznościach odtworzyć, czasem to będzie mniej widowiskowe, ale jakość merytoryczna zawsze będzie taka sama. Ta sama zasada dotyczy wszystkich trenerów z którymi współpracujemy i tego uczymy w naszych projektach. Dlatego jeśli ważne jest dla Ciebie, aby dowiedzieć się jak uwodzić tłumy, a są sytuacje kiedy taka kompetencja się przydaje, to są na rynku prawdziwi specjaliści od tego typu kompetencji – nie my.

W moim doświadczeniu rozwój to proces integrowania, integrowania cienia, integrowania ciała z umysłem i całej osoby ze światem. To proces, w którym jesteśmy coraz bardziej empatyczni wobec siebie i wobec świata, a coraz mniej egocentryczni. To proces w wyniku którego, kryzysy są coraz krótsze, bo jeśli masz w sobie spokojną przystań, to nawet jeśli się zagubiłaś/zagubiłeś – nadal masz gdzie wracać.

 

Stan umysłu

Lubię te chwile błogości, kiedy mój umysł jest rozluźniony, wolny od jakichkolwiek ocen, oddech powolny, a świat kompletny. Gdyby nie to, że w tym stanie myśli gdzieś się rozpływają, powiedziałabym, że to jest szczęście, ale to jest trochę co innego, to bardziej taki stan w którym nie interesujesz się osiąganiem szczęścia czy czegokolwiek. Jestem i to wystarczy. Ale ten stan nie trwa wiecznie, ponoszą mnie emocje, czuję lęk albo złość i tracę to wszystko. Na szczęście emocje, jeśli ich nie dokarmiany sztucznie mają cudowną właściwość – mijają.

I wtedy jeśli masz w sobie ten piękny stan, w którym czujesz się dokładnie tak jak chcesz, wówczas on znowu się pojawi i wypełni przestrzeń Twojej świadomości. Dlatego warto się rozwijać. Żeby mieć dokąd wracać. Żeby być po swojej stronie i po stronie więzi z całym życiem.

Dlatego też uważam, że niebo jest w nas, tu i teraz. I piekło niestety też.
I jeszcze jedno- w kwestii rozwoju najbardziej ufam Kenowi Wilberowi. Pomimo tego, że trudno się czyta jego książki, że są „przeintelektualizowane” wg jednych, a „szamańskie” wg innych, nie spotkałam tak racjonalnej i jednocześnie kompletnej, integrującej i włączającej koncepcji rozwoju. Nie chcę przez to powiedzieć, że się nie myli, nawet nie mam kompetencji, aby to ocenić – chcę powiedzieć, że wzbudza moje zaufanie od 20 lat.

 

Szkoła Trenerów Komunikacji opartej na Empatii dzisiaj

Szkoła przechodziła wiele korekt programu, który czerpie obecnie z doświadczenia ponad 20 edycji i oficjalnie nazywa się Szkołą Trenerów Komunikacji opartej na Empatii (ale potocznie najczęściej słyszę: idę do Dojrzewalni, byłam w Dojrzewalni).
Ta druga część jest uzasadniona, ponieważ działamy w ramach grupy Dojrzewalnia, jednak jako oddzielny duży projekt. Z Dojrzewalni przejęliśmy misję promowania dialogu pomiędzy ludźmi, a metoda którą stosujemy świetnie się do tego nadaje oraz podejście do rozwoju – tworzymy bezpieczną, pozbawioną ocen przestrzeń do przyglądania się sobie i rozwijania tego co rozwinąć chcemy.

Stale słuchamy informacji zwrotnych od naszych Słuchaczy i spełniamy coraz więcej istotnych potrzeb. Dlatego obecnie cały proces rozwoju w naszej Szkole może trwać nawet 4 lata, ale może też trwać rok, w zależności od celu i zasobów, jakie posiada Słuchacz.

Z naszych projektów można sobie ułożyć kilka ścieżek rozwoju, nakierowanych bardziej na rozwój osobisty lub bardziej na zdobycie nowego zawodu i wzmocnienie się w nim.

Programy rozwoju osobistego, w szczególności etap pierwszy jest programem najbardziej popularnym, sprawdzonym i przydatnym zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym, ze względu na podnoszenie umiejętności interpersonalnych oraz praktykę empatii wobec siebie i wobec innych.

 

Program trenerski to przede wszystkim praktyka

Nie jesteśmy uczelnią, ale praktykami i mamy prawie 10 lat doświadczenia w kształceniu Trenerów Komunikacji opartej na Empatii. To jest nasz niepowtarzalny know how.
Nasi Absolwenci, nie tylko wiedzą jak przygotować program szkolenia metodami aktywnymi i go zrealizować, ale mają wytrenowane umiejętności z zakresu empatycznej komunikacji wg metody NVC na poziomie podstawowym, ale pozwalającym już po ukończeniu szkoły dzielić się tymi umiejętnościami w świadomy sposób ze swoimi klientami. Dlatego szkolenie jest intensywne i wymaga zaangażowania. W zasadzie można powiedzieć, że nasz kurs trenerski to trening umiejętności i ich ewaluacja.

Ponieważ z doświadczenia wiemy, że nawet 160 godzin Studium i 224 godziny Kursu trenerskiego to czas, który pozostawia niedosyt rozwojowy, a praktyka nowych umiejętności wymaga wspierania i inspirowania, dlatego dla chętnych mamy zaawansowany program rozwoju osobistego, program coachingowy oraz bezpłatne praktyki trenerskie i indywidualne konsultacje.

 

Kogo u nas spotkasz?

Kształcenie trenerów to zasilanie społeczeństwa specjalistami nie tylko od kształcenia metodami aktywnymi, ale też specjalistami, którzy swoją postawą promują empatyczne wartości w życiu codziennym, w roli rodziców, nauczycieli i w środowisku biznesowym.

Kiedy zaczynałam zgłębianie NVC, wydawało mi się, że jest to fajna metoda, ale nie działa w biznesie. Obecnie mam wiele oświadczeń, z których wynika, że owszem działa i przynosi wymierne, policzalne skutki, chociażby budując zaufanie społeczne. Nie wyobrażam sobie innego sposobu współpracy w mojej firmie niż oparty na dialogu i empatii i wiem, że tego samego potrzebuje wiele osób. I nie chodzi o to, aby było idealnie, ale autentycznie i uczciwie.

W tej chwili duża grupa naszych Klientów to liderki i liderzy zespołów. Ich wysokie kompetencje osobiste wzmocnione umiejętnościami wyniesionymi ze Szkoły skutkują tym, że są bardziej konkurencyjni na rynku pracy i transformują swoją postawą rzeczywistość w organizacjach, w których się znajdują.
Są wielkim zasobem i super by było, aby byli docenieni i aby ich kompetencje były naprawdę wykorzystane.

 

Podsumowanie

Nie jestem specjalistką od zmiany życia w jeden dzień. Oferujemy długie, zintegrowane procesy rozwojowe, ponieważ wg naszych doświadczeń są one wstanie wnieść realną zmianę w życie naszych klientów. Zmianę, którą dostrzega otoczenie „chcę się zapisać do was, bo chcę się zmienić tak jak moja koleżanka”, „chcę umieć rozmawiać tak jak moja szefowa”.
Dość często na zakończenie dwuletniego procesu słyszymy: „spodziewałam się Szkoły trenerów, a dostałam coś dużo więcej – zmieniło się moje podejście do siebie i życia, nowy zawód to dodatek do tej zmiany”.

Zapraszam Cię do bycia w rozwoju i bycia w kontakcie razem z nami.

Lusi

separator

Możliwość komentowania została wyłączona.