Zamień „hejt” w empatię – czyli jak przestać nadawać znaczenie i moc formułowanym przez nas lub innych ocenom, a zacząć podchodzić empatycznie do siebie i innych

utworzone przez | paź 6, 2021

Ocenianie i „hejt” dzielą

Gabrielle Bernstein, autorka bestsellerowej książki p.t.: „Radykalna ścieżka cudów”, mówczyni motywacyjna i coacherka udostępniła ostatnio na swojej stronie filmik dotyczący oceniania*. Zadaje w nim pytania związane z pewnym paradoksem, otóż zastanawia się, jak to się dzieje, że wszyscy potrzebujemy miłości, ciepła, zrozumienia, bliskości, a ludzkość mimo to jest podzielona, a obecnie na świecie ma miejsce tyle konfliktów? Dlaczego gdy w środku i w głębi serca jesteśmy istotami pełnymi współczucia, to jednak to w jaki sposób się komunikujemy, jak myślimy i w jaki sposób się wyrażamy daje zupełnie odwrotny rezultat? Zaprasza ona do tego, żeby wyobrazić sobie jakby to było gdybyśmy z postawy oceniającej z powrotem wrócili do źródła miłości. Jej zdaniem jeszcze tak się nie dzieje gdyż większość z nas wyrastała w poczuciu, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, sprytni, zdolni, silni czy ładni. Przez wiele lat wciąż byliśmy oceniani, często w sposób destrukcyjny, dlatego z czasem narodził się w nas wzorzec oddzielenia od innych. Zaczęliśmy czuć się samotni i nastąpił kolejny paradoks! Aby ochronić siebie przed tym przykrym uczuciem lęku i bólu wynikającego z poczucia osamotnienia, zaczęliśmy sami oceniać innych.

Bernstein twierdzi, że pomimo tego mechanizmu każda/y z nas ma w sobie taką część, która chce powrócić do stanu kochania i bycia kochanym. Żeby tak się stało, według autorki, w pierwszej kolejności musimy wziąć odpowiedzialność za to w jaki sposób komunikujemy się w mediach społecznościowych i jak ze sobą rozmawiamy w codziennym kontakcie oraz w jaki sposób odnosimy się do dzieci.

Jednak jak pozbyć się skłonności naszego umysłu do oceniania innych (i siebie też…)?

Na czym polegałby cud? Uważność i empatyczna komunikacja

Na koniec filmiku Gabby Bernstein mówi: „Cud nie polega na tym, że przestaniemy oceniać, ale na tym, że już dłużej nie będziemy w te oceny wierzyć”.

Jest to propozycja bardzo bliska podejściu empatycznej komunikacji opartej oraz praktyce uważności.

Poniżej przedstawiamy 4 praktyki, które pomogą Ci zamienić „hejt” w empatię. Jeśli będziesz je praktykował/a to mogą one pomóc Ci zdystansować się do ocen na swój temat lub innych osób lub do krytyki, która podcina Ci skrzydła czy też momentów w Twoim życiu kiedy czujesz się oceniania i nie czujesz, że jesteś akceptowana oraz do wydawania sądów na temat innych.

  • Przestań wierzyć w każdą swoją myśl. „I don’t believe in anything i think” – tak brzmi jeden z czołowych manifestów Katie Byron, specjalistki od pracy z przekonaniami. Ocena to tylko myśl. Zaobserwuj sformułowaną przez Ciebie ocenę na swój lub kogoś innego temat jakby była ona chmurą na niebie. Możesz zaobserwować jej kształty, treść, zauważyć jak brzmi to zdanie, ale nie utożsamiaj się z tą oceną. Nie nadawaj jej znaczenia. Pozwól jej przepłynąć dalej. Nie zatrzymuj się na niej. Ta myśl nie jest Tobą. To tylko zjawisko na tle nieba, wewnętrzny głos na tle Twojego umysłu. Weź świadomy wdech i z wydechem zobacz tą myśl, która może być obrazem lub konkretnym zdaniem jak projekcję rzuconą na ekran w kinie. Oceniająca myśl to tylko myśl!I uwaga! W tej praktyce nie chodzi o zaprzestanie myślenia czy krytycznej analizy czyjegoś lub swojego zachowania. Chodzi tutaj o wykształcenie w sobie umiejętności samopodważania własnych przekonań w taki sposób, aby przestać się z nimi automatycznie utożsamiać. Będziesz wówczas miał/a więcej wyboru!
  • Przestań traktować śmiertelnie poważnie to co mówią inni. Ludzie oceniają najczęściej w sposób automatyczny. Jest to nawyk, który wykształcił się z pokolenia na pokolenie. Słowa mogą ranić i uskrzydlać. Zastanów się jednak czy chcesz, aby Twój nastrój i samopoczucie zależały od tego co ktoś dzisiaj powiedział. Ustal hierarchię w taki sposób, aby to nie ogon machał psem lecz pies ogonem. Możesz: nie reagować od razu na czyjąś prowokację, możesz nie wchodzić w dyskusję, możesz zadać komuś pytania, np.: dlaczego konkretnie myślisz o nim/niej w taki sposób?
  • Praktykuj odróżnianie faktów od czyichś lub swoich interpretacji. Kiedy myślisz coś na swój lub kogoś innego temat, kiedy słyszysz jak ktoś wypowiada się na temat innej osoby, to zadaj sobie pytanie: Fakt czy interpretacja? Bądź wolny od czyichś, przekonań, opinii czy interpretacji. Docieraj do faktów. Obserwuj okiem kamery lub uchem dyktafonu co z tego co myślisz lub mówi Twój rozmówca dałoby się uzgodnić jako fakt, na przykład: ona wzięła bez pytania mnie o zgodę moją książkę, on mówi do mnie podniesionym głosem i nie patrzy mi w oczy, piąty dzień nie odpisuje na mojego maila, opisuj zachowania. A następnie oddziel to od interpretacji lub ocen: ona lekceważy mnie, jest mściwym cholerykiem, ma nierówno pod sufitem itp.
  • Wyznaczaj granice. Określ co jest dla Ciebie OK, a co nie jest OK. Autorka książek, doktor filozofii Bene Brown („Dar niedoskonałości”, „Rosnąc w siłę”) i storytellerka, podkreśla w swoich wystąpieniach, że to co ją najbardziej zaszokowało podczas jej badań to to, że osoby, które są najbardziej współczujące równocześnie najmocniej stawiają granicę i potrafią odpowiedzieć na pytanie co jest dla nich OK a co nie jest. U osób, które nie ustalały tych granic i zgadzały się na to co jest w ich odczuciu nie w porządku lub „przymykały oko” na pewne zachowania pojawiało się uczucie rozżalenia, stawali się przepełnieni goryczą i nienawiścią. Dlatego już na samym początku stwórz swoją listę tego co jest dla Ciebie OK, a co nie jest i trzymaj się tego! W ten sposób nie będziesz prowokował/a pojawiania się nieprzyjemnych myśli i ocen.

*https://www.facebook.com/gabriellebernstein/videos/10156070319013707/